Decyzja o sprzedaży swojego samochodu nie zawsze jest łatwa. Po jej podjęciu każdy z nas liczy jednak na szybką transakcję i korzyści finansowe, które przybliżają nas do zakupu wymarzonego modelu lub też pozwalają zasilić domowy budżet w momencie kryzysu. Czasem u podłoża takiej decyzji leży również kolizja drogowa lub poważna awaria, której naprawa przekracza nasze możliwości finansowe lub jest po prostu nieopłacalna. Jak jednak pozbyć się wysłużonego czy niesprawnego auta? Czy można go sprzedać za atrakcyjną stawkę i jak zrobić to błyskawicznie? Znamy odpowiedź na wszystkie pytania!
Gdzie sprzedać uszkodzony samochód?
Sprzedaż uszkodzonego samochodu nie jest łatwym zadaniem. Zainteresowanie autami, które wymagają sporych nakładów finansowych, by mogły powrócić na drogi, jest bowiem minimalne, co znacznie wydłuża proces poszukiwania zdecydowanego kupca. Alternatywą będzie z kolei sprzedaż pojazdu do skupu aut. Jednym z nich jest Bart Skup aut za gotówkę, działający na terenie Gdańska, którego ofertę sprawdzisz po przejściu na proponowaną stronę. W skupie sprzedać można nie tylko pojazd sprawny, ale również i ten powypadkowy czy uszkodzony. Dodatkowym atutem profesjonalnych auto skupów będą również błyskawiczne transakcje oraz możliwość skorzystania z usług lawety, bezpiecznie transportującej niesprawne auta do miejsca sprzedaży.
Jak wycenić wartość używanego auta?
Wycena samochodu to niezwykle istotne zadanie, stojące przed jego właścicielem. Warto podkreślić bowiem, że znaczne zawyżenie ceny może przekreślić sukces całego przedsięwzięcia, zaś jej zaniżenie nie przyniesie oczekiwanych korzyści finansowych. Problem ten rozwiązują skupy aut, wprowadzając możliwość darmowej wyceny samochodu. Idealnym przykładem na potwierdzenie tych słów będzie popularny skup samochodów w woj. pomorskim, o którym dowiesz się więcej po kliknięciu w link. Tutaj skorzystać możesz z bezpłatnej wyceny online lub telefonicznej, co pozwoli przemyśleć ofertę w zaciszu własnego domu. Na miejscu dokonuje jej z kolei rzetelny fachowiec, zdejmując tym samym z właściciela obowiązek samodzielnej oceny stanu technicznego pojazdu.
Czy złomowanie auta jest opłacalne?
Złomowanie samochodów to alternatywa dla samodzielnego poszukiwania kupca czy też sprzedaży auta do skupu. Jak nietrudno się domyślić, tego rodzaju transakcje są najmniej korzystne pod względem ekonomicznym. W firmach, oferujących złomowanie pojazdów, ceny wahają się bowiem w granicach 70 groszy za 1 kilogram masy auta ciężarowego oraz ok. 50 groszy w przypadku złomowania samochodu osobowego. Wśród korzyści takiego rozwiązania wymienia się z kolei:
- możliwość odzyskania części składki OC, która została już opłacona,
- pewność, że szkodliwe substancje, jak kwas z akumulatora czy oleje, zostaną odpowiednio zutylizowane.
Stacje demontażu pojazdów wydają również zaświadczenie, umożliwiające sprawne wyrejestrowanie auta w odpowiednim urzędzie.
Kiedy zdecydować się na złomowanie samochodu?
Wiesz już, że złomowanie samochodu nie jest z reguły korzystnym pod względem ekonomicznym rozwiązaniem. Warto jednak zdecydować się na niego w momencie, gdy:
- samochód zalega na posesji, generując dodatkowe koszty,
- pojazd brał udział w wypadku lub kolizji, a jego naprawa jest niemożliwa lub zupełnie nieopłacalna,
- stan techniczny auta sprawia, że nie nadaje się on już do dalszej eksploatacji.
Zanim jednak złomowanie dojdzie do skutku, warto zapoznać się z ofertą auto skupu, który z reguły posiada znacznie lepsze warunki współpracy i atrakcyjniejsze stawki.
Złomowanie samochodu – jakie dokumenty przygotować?
Złomowanie samochodu nie dojdzie do skutku, jeśli jego właściciel nie dostarczy odpowiednich dokumentów. Na ich liście nie może zabraknąć:
- dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, jeśli taka została wydana,
- dokumentu, potwierdzającego własną tożsamość,
- umowy kupna-sprzedaży auta.
Co ważne, zgodę na jego sprzedaż do stacji demontażu pojazdów muszą wyrazić wszyscy współwłaściciele, co można uczynić poprzez odpowiedni dokument notarialny.