Polska gospodarka w dużej mierze opiera się na transporcie kołowym: każdego dnia tysiące ciężarówek przewozi surowce, półprodukty i wyroby gotowe do miejsc ich przeznaczenia. Co oczywiste, pojazdy te co jakiś czas ulegają awarii. Na szczęście na rynku działają wyspecjalizowane podmioty, które udzielają pomocy w takiej sytuacji.
Pomoc drogowa dla tirów — dlaczego ważna jest szybkość działania?
Specyfikę pomocy drogowej dla pojazdów ciężarowych dobrze oddaje opis usług, jaki znajdziemy na stronie prowadzonej przez znany mobilny serwis Tir, działający w rejonie Wrocławia — z podanych tam informacji wynika, że w branży tej najbardziej liczy się czas. Nie powinno to zresztą dziwić: każda godzina nieplanowego postoju wiąże się dla właściciela ciężarówki z realnymi stratami finansowymi. Przedsiębiorstwa, operujące na rynku pomocy drogowej dla tirów, działają więc zwykle przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę.
Czy serwis TIR usunie awarię na miejscu?
Najszybszym sposobem poradzenia sobie z awarią pojazdu jest usunięcie jej na miejscu. Mobilne serwisy tirów nie mają z tym zwykle problemu — w skład ekipy, która zjawia się przy zepsutej ciężarówce, wchodzą specjaliści, posiadający odpowiednią do tego wiedzę, doświadczenie oraz sprzęt. Z zasady pierwszym ich krokiem jest więc podjęcie prób reperacji pojazdu tam, gdzie się zatrzymał.
Jak wygląda mobilny serwis wulkanizacyjny dla tirów?
Jedną z najczęstszych przyczyn nieplanowanego postoju ciężarówek jest uszkodzenie opony. Również z takim problemem powinni poradzić sobie pracownicy pomocy drogowej — zwykle są oni w stanie naprawić lub wymienić ogumienie na miejscu. Dzięki temu pojazd może wyruszyć w dalszą drogę bez zbędnej zwłoki.
Czym jest transport niskopodwoziowy?
Oczywiście naprawa pojazdu ciężarowego na drodze nie zawsze jest możliwa — niekiedy do jej wykonania potrzebne są usługi specjalistycznego warsztatu. Kolejnym obszarem działalności firm, oferujących mobilny serwis TIR, jest więc transport uszkodzonego samochodu do jednego z takich miejsc. Do wyboru są w tym wypadku dwie metody:
- holowanie;
- przewóz transportem niskopodwoziowym.
Pierwsza z nich nie może być użyta wówczas, gdy ciężarówka znajduje się na autostradzie lub drodze ekspresowej. Z tego powodu serwisy pomocy drogowej dla tirów posiadają zwykle specjalne lawety, umożliwiające przewóz ciężkich pojazdów (usługa taka to właśnie wspomniany transport niskopodwoziowy).
Kiedy można holować pojazd ciężarowy?
Serwis pomocy drogowej dla ciężarówek zazwyczaj oferuje również holowanie. Warto zauważyć, że jest ono możliwe jedynie na zwykłych drogach, i to tylko wówczas, gdy uszkodzony pojazd:
- ma sprawny układ kierowniczy i hamulcowy;
- nie ma przyczepy.
Na szczęście zamawiając usługi specjalistów, możemy mieć pewność, że proces holowania pojazdu zostanie zorganizowany tak, by nie naruszał obowiązujących przepisów. Serwis pomocy drogowej może też zawsze zaproponować jedno z wymienionych wyżej rozwiązań, alternatywnych wobec tej usługi.