Skupy aut stały się znaczącą siłą na polskim rynku motoryzacyjnym. Alternatywą wobec nich — w dalszym ciągu preferowaną przez wielu naszych rodaków — jest sprzedaż prywatna. Jakie zalety i wady mają oba te rozwiązania?
Dlaczego warto sprzedać auto do skupu?
Zacznijmy od zalet sprzedaży auta do skupu. Do najważniejszych należy możliwość szybkiej finalizacji transakcji — z zasady od pierwszego kontaktu do momentu podpisania umowy i wręczenia zapłaty mija kilka-kilkanaście godzin. W tym czasie przedstawiciele firmy są w stanie:
- dojechać w miejsce wskazane przez właściciela pojazdu,
- dokonać merytorycznej oceny wartości sprzedawanego samochodu,
- podpisać umowę i wręczyć uzgodnioną kwotę.
Coraz większa grupa podmiotów z tej branży daje też możliwość wyboru sposobu płatności — osoby, które chcą zobaczyć ofertę tego typu, powinny zajrzeć na stronę https://sprzedajswojeauto.pl/skup-aut-radzymin/, prowadzoną przez znaną firmę skupującą auta, działającą m.in. na Mazowszu. Dodajmy, że przedsiębiorstwa takie są zwykle zainteresowane pojazdami wszystkich obecnych na rynku typów — można im sprzedać zarówno samochody osobowe, jak i ciężarówki, motocykle czy quady. Nie ma też większego znaczenia ich stan — przyjmowane są nawet auta całkowicie rozbite w wypadku.
Dlaczego warto sprzedać auto samodzielnie?
Zwolennicy samodzielnej sprzedaży auta podkreślają, że pozwala ona zwykle uzyskać wyższą cenę. Cały proces jest też w pełni kontrolowany przez właściciela pojazdu (jeżeli ma on wysokie zdolności negocjacyjne, może liczyć na uzyskanie bardzo dobrych warunków). Ponadto sprzedając auto w ten sposób, można:
- sfinalizować transakcję o skomplikowanym charakterze (np. przyjąć w rozliczeniu inny pojazd, sprzęt elektroniczny lub nawet określone usługi, wykonywane przez nabywcę);
- wynegocjować specjalne warunki zbycia auta (sprzedać wraz z nim niepotrzebne już podzespoły, wyposażenie itd.);
- dotrzeć do specyficznych grup nabywców (np. kolekcjonerów), którzy będą w stanie zapłacić za samochód cenę wyższą niż rynkowa.
Niektórzy kierowcy są też na tyle przywiązani do swych aut, że chcą po prostu wiedzieć, w czyje ręce one trafią (poznanie ostatecznego nabywcy jest możliwe tylko w przypadku samodzielnej organizacji całego procesu sprzedaży).
Jakie wady ma sprzedaż auta do skupu?
Nie da się ukryć, że ceny, oferowane przez skupy aut, są z zasady nieco niższe od rynkowych — osoba, zawierająca umowę z takim przedsiębiorstwem, musi liczyć się więc z tym, że otrzyma mniejszą kwotę niż wówczas, gdyby organizowała sprzedaż samodzielnie. Ponadto przedstawiciele firm z tej branży mają zwykle ograniczone możliwości negocjowania warunków — nietypowe życzenia właściciela (np. wspomniany wcześniej barter) mogą być dla nich kłopotliwe ze względów podatkowych i prawnych.
Jakie wady ma samodzielna sprzedaż auta?
W przypadku prywatnej sprzedaży auta należy liczyć się z koniecznością poniesienia (z góry) szeregu kosztów. Trzeba będzie np. dokonać napraw, udać się do myjni i wykupić ogłoszenia w odpowiednich portalach. Nie daje to gwarancji odniesienia sukcesu — kupiec, gotów zapłacić za pojazd podaną w anonsach cenę, może się po prostu nie zjawić. Na dodatek taka forma sprzedaży:
- wymaga odbycia licznych spotkań z potencjalnymi nabywcami — zabiera to cenny czas i może kosztować wiele nerwów;
- wiąże się z ryzykiem — niektóre osoby, kontaktujące się z właścicielem, mogą próbować wyłudzić auto;
- wymaga ponoszenia kosztów utrzymywania samochodu w czasie oczekiwania na nabywcę (warto pamiętać, że np. ceny najmu miejsc postojowych w garażach podziemnych, usytuowanych w centrach dużych miast, mogą sięgać nawet tysiąca
- złotych miesięcznie);
- obciąża sprzedającego zobowiązaniami z tytułu rękojmi za pojazd (odpowiada on za jego wady przez dwa lata od momentu podpisania umowy).
Ponadto trwający kilka miesięcy proces sprzedaży — na który trzeba się przygotować w tym wypadku — może doprowadzić do utraty przez auto części wartości rynkowej. Nie chodzi przy tym o jakieś zaniedbania, skutkujące uszkodzeniem samochodu — po prostu pojazdy mechaniczne zazwyczaj tanieją w miarę upływu czasu.