Posiadacze używanych samochodów często rozważają możliwość oddania ich do skupu. W jakich sytuacjach warto się na to zdecydować? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Omówimy również korzyści, wynikające z wyboru takiej opcji pozbycia się niepotrzebnego już auta.
1. Konieczność szybkiej sprzedaży samochodu
Najważniejszym wyróżnikiem skupów samochodów jest szybkość działania — jak czytamy na stronie Zasada Skup Aut Poznań, do finalizacji transakcji może dojść nawet w ciągu 24 godzin od zgłoszenia chęci jej zawarcia. Rozwiązanie to można więc polecić osobom, które:
- ponoszą wysokie koszty utrzymania samochodu (składek obowiązkowego ubezpieczenia OC, wynajmu garażu lub miejsca parkingowego);
- mogą skorzystać z nadarzających się okazji rynkowych i z tego powodu natychmiast potrzebują środków finansowych;
- muszą szybko pozyskać gotówkę na zakup nowego auta (na przykład w związku z awarią tego, które jest aktualnie użytkowane);
- obawiają się znaczącego spadku wartości samochodu w wyniku upływu czasu (problem ten dotyczy zwłaszcza modeli zaawansowanych technicznie oraz luksusowych).
Oczywiście powodów, dla których trzeba szybko pozbyć się auta, może być znacznie więcej — te, które przedstawiono powyżej, to jedynie przykłady.
2. Obawa przed koniecznością dopełnienia skomplikowanych formalności
Wiele osób zwleka ze sprzedażą auta, obawiając się formalności, jakie trzeba będzie przejść w związku z zawarciem takiej umowy. Skupy aut mogą pomóc w rozwiązaniu tych problemów — chętnie podpowiadają one:
- jak zawiadomić wystawcę polisy obowiązkowego OC;
- które urzędy trzeba poinformować.
Dzielą się one również tą wiedzą w sieci — przykład możemy zobaczyć w artykule Sprzedaż samochodu — gdzie zgłosić w Poznaniu?, dostępnym w witrynie jednego z przedsiębiorstw z tej branży. Warto też zaznaczyć, że rynek skupów samochodów jest niezwykle konkurencyjny, a duża część transakcji realizowana jest w oparciu o polecenia usług przez osoby, które wcześniej z nich skorzystały. Z tego względu działające w tym sektorze firmy starają się wspierać klienta na każdym kroku — pomaga im to w budowaniu marki.
3. Uszkodzenie auta
Samodzielna sprzedaż pojazdu, który uczestniczył w wypadku lub kolizji, jest niezwykle kłopotliwa. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest banalna: jedynie nieliczni potencjalni nabywcy samochodu posiadają wiedzę, niezbędną do oceny rozmiaru szkód i określenia sposobu ich naprawy. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja ze skupami aut — przedsiębiorstwa te dysponują specjalistycznym know-how. Pozwala im to na szybką analizę opłacalności wszystkich opcji, związanych z zakupem auta po wypadku. W praktyce firmy takie chętnie nabywają więc nawet samochody rozbite i uszkodzone. Nie jest też dla nich problemem ich odbiór — zwykle dysponują one własnymi lawetami.
4. Poważna awaria
Auto, które uległo awarii, można oczywiście naprawić. Niestety, nie zawsze jest to opłacalne — niekiedy wartość samochodu jest tak niska, że koszt prac może ją przekroczyć (dzieje się tak zwykle wtedy, gdy usterka jest poważna i dotyczy newralgicznych układów, na przykład napędu czy elektroniki). Wiele osób pozostawia taki samochód w garażu lub na parkingu, co dodatkowo przyczynia się do spadku jego wartości i generuje koszty (związane m.in. z koniecznością wykupienia polisy OC).
W nieużywanym aucie może też dojść do wycieków paliwa. Rodzi to poważne konsekwencje: posiadacz samochodu może otrzymać mandat za zanieczyszczanie miejsca publicznego. Konieczne jest też pokrycie kosztów usunięcia skażenia. Rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wszystkich tych problemów, a na dodatek uzyskać dodatkową gotówkę, jest sprzedaż pojazdu do skupu.
5. Brak czasu na samodzielną sprzedaż samochodu
Ważnym argumentem, przemawiającym za sprzedażą auta do skupu, jest też możliwość szybkiego i bezproblemowego sfinalizowania transakcji. Opcja ta pozwala bowiem uniknąć:
- przygotowań auta do oględzin — mycia i nabłyszczania karoserii, usuwania usterek, sprzątania wnętrza;
- wykonywania fotografii (bywa to kłopotliwe i czasochłonne — specjaliści zalecają, by zdjęcia robić przy odpowiedniej pogodzie);
- wystawiania ogłoszeń o sprzedaży samochodu i odpowiadania na pojawiające się pytania potencjalnych kupców;
- organizacji wielu spotkań z osobami, zainteresowanymi nabyciem pojazdu.
Warto dodać, że skupy dokonują oceny stanu samochodu w wybranym przez jego właściciela miejscu, dojeżdżając tam na swój koszt i transportując zakupiony pojazd we własnym zakresie. Dzięki temu posiadacz auta może sfinalizować transakcję bez poświęcania na to wielu godzin własnego — jakże cennego — czasu.